Przepisy ze Szkoły bezglutenowego gotowania

Na blogu Siegnij po zdrowie znajdziesz wiele przepisów, które mogą mieć zastosowanie w kuchni bezglutenowej. Poniżej wybrane przepisy, które zostały zaprezentowane podczas Szkoły gotowania KUCHNIA BEZ GLUTENU, 14 XII 2013 w Poznaniu.

PIEROGI RUSKIE BEZ GLUTENU (45 SZT.)

Składniki na ciasto:
200 g mąki gryczanej
100 g mąki ziemniaczanej
1 łyżka oleju rzepakowego
½ łyżeczki soli
250 ml wrzątku
Składniki na farsz:
½ kg ziemniaków
200 g białego sera lub sera tofu
1 duża cebula
1 łyżka oleju rzepakowego
sól, pieprz ziołowy

Wykonanie: Mąki wsyp do czystej miski, dodaj sól i wymieszaj. Stopniowo dodawaj wrzątku, zagarniając mąkę do środka nożem. Na koniec dodaj olej. Zacznij wyrabiać ciasto rękami, aż będzie miękkie i elastyczne. Jeśli ciasto będzie za suche dodaj odrobinę wody. Ciasto podziel na kilka części i rozwałkuj na grubość ok. 2 mm, podsypując niewielką ilością mąki gryczanej. Szklanką wycinaj kółka, łyżką nakładaj farsz i zlepiaj brzegi pierogów. Gotuj w osolonym wrzątku do miękkości ok. 1 minutę od wypłynięcia. Ugotowane pierogi można podawać polane oliwą z oliwek.

Farsz: Obrane ziemniaki ugotuj do miękkości w osolonym wrzątku, odcedź i przeciśnij przez praskę lub dokładnie utłucz tłuczkiem. Odstaw do całkowitego wystudzenia. Cebulkę pokrojoną w kostkę podsmaż na 1 łyżce oleju na rumiano (można dodać 1 łyżkę wody). Dodaj do ziemniaków. Ser rozdrobnij widelcem i dodaj do ostudzonych ziemniaków. Dopraw solą, pieprzem i dokładnie wymieszaj. Nakładaj na przygotowane ciasto.

SAŁATKA Z KASZY JAGLANEJ LUB QUINOA

Składniki:
1 szkl. kaszy
3 kwaszone ogórki
1 czerwonej papryki
1 cebula
1 szkl. kukurydzy
1 szkl. groszku
majonez (polecamy np. ryżowy)
natka pietruszki
sól, pieprz ziołowy, bezglutenowa przyprawa typu wegeta

Wykonanie: Kaszę ugotować (na sypko) w 2 szkl. wody. Do ugotowanej kaszy dodać drobno pokrojone ogórki oraz pozostałe składniki. Wszystko razem wymieszać z majonezem i przyprawami.

KIEŁKI SOCZEWICY NA CIEPŁO

W słoiku wykiełkować zieloną soczewicę. Wykiełkowaną soczewicę przepłukać i wrzucić na podduszoną cebulę. Podlać wodą, przyprawić solą, bezglutenowym bulionem i pieprzem. Podawać do ziemniaków i surówek.

CHLEB Z MĄKI KUKURYDZIANEJ

Składniki:
6 dag drożdży
łyżeczka cukru
1-2 szklanki ciepłego mleka
30 dag mąki kukurydzianej
1-2 jajka
szczypta soli
masło do wysmarowania formy

Wykonanie: Do przesianej mąki kukurydzianej dodać wyrośnięte drożdże rozrobione z cukrem i odrobiną mleka, roztrzepane jajka, resztę mleka i sól. Ciasto dobrze wyrobić, włożyć do formy wysmarowanej masłem, posypać kminkiem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku przez 40 minut.

PASTA Z PESTEK DYNI

Składniki:
1 szkl. pestek dyni (sprawdzić czy nie są gorzkie)
½ szkl. mleka sojowego w płynie (najlepiej niesłodzonego)
1 mały ząbek czosnku
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
½ łyżeczki majeranku
sól do smaku

Wykonanie: Wszystkie składniki zmiksować w blenderze na gładka masę. Smarować pieczywo. Pasta dobrze smakuje z ogórkiem kiszonym. Zamiast mleka sojowego można użyć soku pomidorowego.

MAJONEZ Z RYŻU

Składniki:
3/4 szkl. płynnego mleka sojowego
1/2 łyżeczki soli
1/2 ząbka czosnku
3/4 szkl. ugotowanego ciemnego ryżu (najlepiej ciepłego)
1/2 szkl. oleju
2 łyżki soku z cytryny

Wykonanie: Pierwsze cztery składniki zmiksować w blenderze na krem. Po ok.1 minucie dolać powoli olej miksując cały czas. Po chwili wyłączyć urządzenie i dodać sok z cytryny.
To baza do innych majonezów, sosów i kremów. Majonez można przygotować także w wersji „na słodko”. Wówczas zamiast soli i czosnku należy dodać miód i bezglutenowy cukier wanilinowy.

PASTA ZE SŁONECZNIKA

Składniki:
1/2- 1 szkl. nasion słonecznika
woda
sól lub bezglutenowa przyprawa typu vegeta
pieprz ziołowy
1 łyżka koncentratu pomidorowego (niekoniecznie)

Wykonanie: Nasiona słonecznika zamoczyć na 12-24 godziny w letniej wodzie. Odstawić np. na parapet (nie w ostre słońce). Po tym czasie przepłukać i odcedzić. Zblendować z przyprawami i odrobiną wody do konsystencji pasty – smarowidła na chleb. Można w wersji „łososiowej” dodać też koncentrat. Podawać do pieczywa. Dobrze smakuje z ogórkiem kiszonym.

KRUPNIK

Składniki:
10 dag kaszy jaglanej
25 dag włoszczyzny
1,5 litra wody
25 dag ziemniaków
3 łyżki oliwy
2 ziela angielskie, 1 liść laurowy, szczypta suszonego lubczyku, szczypta suszonego tymianku, sól, pieprz, natka pietruszki.

Wykonanie: Kasze przepłukać wrzącą woda, odsączyć. Obraną, umytą i pokrojoną w kostkę włoszczyznę wraz z ziemniaki i kaszą zalać w garnku gorącą wodą, dodać ziele angielski, liść laurowy i ugotować. Na końcu przyprawić, dodać olej i pokrojoną natkę.

KULKI BABULKI

Składniki:
½ szkl. łuskanego słonecznika
½ szkl. pestek dyni
2/3 szkl. śliwek kalifornijskich
1 szkl. mielonych migdałów
1 szkl. daktyli
1/3 szkl. wiórków kokosowych
1 szkl. gorącej wody

Wykonanie: Wszystkie składniki oprócz wiórków zmiksować w wysokim naczyniu. Formować kulki wielkości orzecha włoskiego i obtaczać w wiórkach. Można spozywac w takiej formie lub piec w piekarniku przez 15 min w 170 C. Podawać na deser.

PIECZEŃ Z CIECIERZYCY I RYŻU

Składniki:
1 szkl. ugotowanej ciecierzycy
1 szkl. ugotowanego ryżu (najlepiej ciemnego)
1 cebula surowa
2 ząbki czosnku
2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
sól, pieprz, olej

Wykonanie: Wszystkie składniki zmiksować w blenderze, przełożyć do foremki wyłożonej papierem i piec w piekarniku ok. 1 godz. w 190C.

NALEŚNIKI BEZ GLUTENU

Składniki:
1 szkl. mąki gryczanej (w innej wersji miksu mąk bezglutenowych)
3 jajka
½ szkl. wody
½ szkl. mleka sojowego
1 łyżka oleju, sól

Wykonanie: Podane składniki zmiksować do konsystencji śmietany. Jeśli podczas smażenia naleśników ciasto zgęstnieje, dolać trochę wody. Smażyć małe naleśniki na niewielkiej ilości tłuszczu. Podawać w wersji na słodko lub na słono.

CHLEB KUKURYDZIANY

Składniki:
2 szkl. kaszy kukurydzianej
4 szkl. kukurydzy z puszki
4 szkl. wody
¼ szkl. oleju
½ łyżeczki soli

Wykonanie: 2 szkl. kukurydzy lekko zmiksować stópką od blendera. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Masę przełożyć do wysmarowanej oliwą lub wyłożonej papierem formy. Piec w piekarniku w temp. 200C przez 30-40 min, aż na krawędziach pojawi się brązowy kolor.
W wersji na słodko dodać pół szklanki rodzynek i pół szklanki wiórek kokosowych.

MASŁO KUKURYDZIANE

Składniki:
1 puszka kukurydzy
1 ząbki czosnku
3 łyżki oleju
1 łyżka soku z cytryny
ew. szczypta soli

Wykonanie: Kukurydze odcedzić, zmiksować z czosnkiem, powoli dolewając olej. Następnie dodać sok z cytryny i jeszcze przez chwile miksować.

KOTLETY Z FASOLI ( 8 SZT)

Składniki:
1 szkl. białej fasoli
1 duża drobno pokrojona cebula
3 łyżki oliwy
4 łyżki mąki kukurydzianej
1 wyciśnięty ząbek czosnku
pieprz ziołowy, sól, sezam do panierowania

Wykonanie: Fasolę ugotować (ew. wykorzystać fasolę z puszki), zmielić i wymieszać z pozostałymi składnikami. Panierować w sezamie. Smażyć na oleju lub piec w piekarniku.

WIELOZIARNISTY CHLEB BEZGLUTENOWY

Składniki:
350 g mąki bezglutenowej (np. 200 g mąki kukurydzianej, 50 g mąki z ciecierzycy, 50 g mąki ziemniaczanej, 50 g mąki orzechowej)

60 g bezglutenowych płatków owsianych lub płatków ryżowych
60 g siemienia lnianego
80 g pestek słonecznika lub/i dyni
200 ml wrzącej wody + 250 ml letniej wody
łyżka oliwy
3 łyżeczki suszonych drożdży instant
łyżeczka soli
łyżeczka cukru

Wykonanie: Do miski wsypujemy bezglutenowe płatki , dodajemy nasiona siemienia, mieszamy i zalewamy 200 ml wrzącej wody. Odstawiamy do momentu aż masa ostygnie. W drugiej misce mieszamy mąki bezglutenowe, pestki słonecznika, pestki dyni, sól, cukier i suszone drożdże. Do suchych składników dodajemy mieszankę nasion siemienia lnianego oraz płatków. Masa powinna przypominać w konsystencji bardzo gęsty kisiel. Do tego wlewamy 250 ml letniej wody wymieszanej z oliwą i wyrabiamy krótko, ręcznie lub mikserem, jedynie do połączenia składników. Formę keksówkę o wymiarach 10×22 cm lub 11x25cm smarujemy oliwą i obsypujemy mąką bezglutenową lub wykładamy pergaminem. Przekładamy ciasto do formy, wyrównujemy wierzch mokrą ręką. Formę przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 45-60 minut. Po tym czasie ciasto lekko wyrośnie. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Pieczemy 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190 i pieczemy jeszcze 25-30 minut. Po upieczeniu należy ostudzić na kuchennej kratce.

PORANNE DANIE Z KASZY

Składniki:
½ szkl. kaszy jaglanej
2 szklanki wody
½ łyżeczki soli
¼ szkl. wiórek kokosowych
¼ szkl. pokrojonych daktyli
1 dojrzały banan
1 słodkie jabłko
1/2 łyżki miodu

Wykonanie: Do gotującej się, osolonej wody wrzucić kaszę i gotować na niewielkim ogniu, pod przykryciem ok. 10 min. Pod koniec gotowania wrzucić do kaszy wiórki kokosowe i daktyle. Wymieszać i pozostawić jeszcze 2 minuty na słabym na ogniu mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z ognia. Dodać pogniecionego widelcem banana, miód i starte na tarce o grubych oczkach jabłko. Wymieszać. Podawać najlepiej ze śmietanką z orzechów nerkowca lub naturalnym sokiem owocowym.

KASZA JAGLANA LUB KUKURYDZIANA JAK BUDYŃ

Składniki:
1 1/2 szkl. wody
1 1/2 szkl. mleka sojowego
1 szkl. kaszy
szczypta soli
1 łyżeczka oleju

Wykonanie: Zagotować 1 szkl. mleka i wodę. Do wrzącego wsypać kaszkę, dodać sól i olej, mieszać trzepaczką. Gotować na małym ogniu przez ok. 10 minut. Odstawić. Dolać resztę mleka i wymieszać energicznie lub zmiksować stópką od blendera. Wylać na głęboki talerz. Budyń polewamy gęstym musem owocowym (np. brzoskwiniowym), czy własnymi śliwkami ze słoika. Można ewentualnie posypać budyń z wierzchu brązowym cukrem i wyłożyć pokrojone owoce (banany, mandarynki czy kiwi). Uwaga! Polecamy pomieszanie kasz pół na pół.

MARCHEWKOWIEC

Składniki:
4 jajka
1 szkl. cukru trzcinowego
1 łyżeczka przyprawy do piernika
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
2 szkl. miksu mąk bezglutenowych
½ szkl. oleju
2 szkl. startej na grube wiórki marchewki

Wykonanie: Przygotować tortownicę – wysmarować olejem, oprószyć mąką kukurydzianą. Jaja ubić z cukrem, dodać stopniowo resztę składników cały czas miksując, na końcu dodać olej i marchew. Wyłożyć do tortownicy. Piec w nagrzanym do ok. 180C przez ok. 45 min – do momentu aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy bez glutenu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *