Królestwo za papierosa?

W ciągu 28 lat palenia papierosów David wielokrotnie rozważał rzucenie nałogu, nigdy jednak tego nie zrobił. Jego najlepszy przyjaciel, 45-letni Larry, który palił przez ponad 25 lat, niedawno dowiedział się, że zdiagnozowano u niego raka płuca. To była swoista pobudka dla Davida. Zapisał się na kurs rzucenia palenia.

Na tym kursie dowiedział się, że medyczne skutki palenia tytoniu są pierwszoplanowym problemem zdrowotnym Stanów Zjednoczonych, zbierając żniwo ponad 450 tyś. zgonów rocznie. Wynika z tego, że miesięcznie gaśnie ponad 37 tyś. istnień ludzkich, 1230 dziennie, 51 w ciągu każdej godziny i prawie jedno co minutę. To tak jakby tygodniowo rozbijało się 747 dżambodżetów i nikt z pasa żerów nie przeżyłby tych katastrof.

Perspektywa cierpień związanych z długą, bolesną i terminalną chorobą, taką jak rozedma płuc lub rak, była dla Davida przerażająca. Jakkolwiek najpowszechniejszym rakiem wywołanym paleniem jest rak płuca, istnieje również rak wargi, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego i pęcherza. Istnieje ryzyko choroby serca i udaru mózgu. Ocenia się, że palenie jest czynnikiem sprawczym 30-40 zgonów w przebiegu choroby niedokrwiennej serca w Stanach Zjednoczonych, a także 15 z około 150 tyś. zgonów z powodu udaru mózgu. Dowiedział się też, że ryzyko zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń (choroba Buergera) zwiększa się 10-krotnie w przypadku palaczy, a prawdopodobieństwo pęknięcia tętniaka aorty brzusznej wzrasta od dwóch do pięciu razy.

Jak widać, koszt zdrowotnych konsekwencji palenia jest niepoliczalny. Po mimo to kompanie tytoniowe zarabiają ponad 50 miliardów dolarów rocznie kosztem agonii, których są sprawcami!

Pozostaje pytanie: Czy Davidowi uda się rzucić nałóg? Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ uświadomił sobie, że nie zwycięży o własnych siłach. David uznał, że palenie papierosów jest grzechem, gdyż powoli zabija, a boskie prawo jest jasne: Nie zabijaj. Rzuca więc papierosy nagle i bezwzględnie, spuszczając je do kanalizacji, i postanawia unikać palących, aby nie wystawiać się na pokusy. Poza tym ma grupę przyjaciół uczestników programu, którzy modlą się za niego i są świadkami jego postanowienia.

Jeśli Bóg potrafi sprawić, że David zwyciężył swoje uzależnienie po 28 latach nałogu, może też zrobić to samo dla ciebie.

Elmar E Sakala
Kay Kuzma

Źródło: Kay Kuzma, Zdrowi na co dzień, CHIW „Znaki Czasu”.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • Google Buzz
  • Twitter

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Słowa, które leczą i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *