Jak rzucić palenie

Podejmując problematykę terapii przeciwtytoniowej celowe jest zapoznanie się z tzw. „osobistym planem rzucania palenia”, opracowanym przez Światową Organizację Zdrowia, zawierającym dziesięć wskazówek jak rzucić palenie. Wskazówki te są następujące:

  1. Zdecyduj się, kiedy przestaniesz palić i dokonaj tego. Większość ludzi, którzy z powodzeniem rzucają palenie, robi to od razu.
  2. Kiedy przestaniesz palić, możesz doświadczyć pewnych oznak wskazujących na to, że Twój organizm przezwycięża skutki palenia. Może się to objawiać zawrotami i bólami głowy, nerwowością, bólem gardła. Nie martw się, gdyż są to objawy zupełnie normalne i znikną w ciągu tygodnia lub dwóch.
  3. Bądź zajęty w ciągu pierwszych dni, to pozwoli Ci je przetrwać. Wyrzuć wszystkie popielniczki, zapalniczki, zapałki, paczki papierosów.
  4. Pij dużo czystej wody niegazowanej. Miej szklankę wody i popijaj pod¬czas pracy.
  5. Bądź bardziej aktywny ruchowo, to pomoże Ci rozluźnić się.
  6. Pieniądze zaoszczędzone na papierosach wydaj na coś, co sprawi Ci przyjemność.
  7. Unikaj przechodzenia obok sklepu, w którym zwykle kupowałeś papierosy.
  8. Nie wykorzystuj sytuacji kryzysowej lub specjalnych okazji jako wymówek, by zapalić „tylko jednego papierosa”. Jeden papieros pociąga za sobą następne.
  9. Jeśli się martwisz, że przytyjesz, uważaj szczególnie na dietę. Nie wszyscy byli palacze naprawdę tyją.
  10. Ciesz się z każdego dnia. Każdy dzień bez papierosa to dobra wiadomość dla Twojego zdrowia, Twojej kieszeni, Twoich bliskich i przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *